18. Kteří savci létají?
   Živočichové, kteří dovedou aktivně létat musejí mít křídla. Jedinými savci, kteří je mají jsou netopýři a kaloni z řádu Chiroptera. Ostatní "létající" savci nejsou aktivního letu schopni. Vzduchem se pohybují klouzavým letem pomocí kožního lemu. Padají či plachtí požadovaným směrem poté, co vyšplhají do korun stromů a skočí. Mezi takové savce patří letuchy (letucha malajská a letucha filipínská), někteří hlodavci, jako poletuchy a poletušky z podčeledi Petauristinae a šupinatky z čeledi Anomaluridae, zástupci vakoveverkovitých dvojitozubců (Petauridae) a vakovec létavý (z čeledi Pseudocheiridae).

   Letouni, jak už i jejich název prozrazuje, jsou jedinými savci schopnými aktivního letu a to za pomoci předních končetin přeměněných v křídla. Křídlo tvoří dlouhé předloktí, pažní kost a značně prodloužené záprstní kůstky a prstní články druhého až pátého prstu. Mezi nimi a dalšími částmi těla (od krku k přední končetině, mezi předloktím, tělem a zadníma nohama a k ocasu) je napnuta tenká kožovitá blána, protkaná nervovými a tenkými svalovými vlákny. Jedině první prst - palec je volný, krátký a zakončený ostrým drápkem. Dále mají letouni částečně odlehčené kosti, dvojité zakloubení kosti pažní s lopatkou a silné létací svaly, které se upínají na hřeben hrudní kosti. To vše jim umožňuje aktivní let. Jeho zpomalený průběh ukazuje obrázek vpravo.

   Nepřehlédnutelným znakem letuch je jejich osrstěný kožní lem, který začíná na krku a mezi končetinami lemuje celé tělo až po konec ocasu. Dokonce je natažený i mezi prsty. Když letuchy skočí ze stromu, roztáhnou nohy a pomocí napnuté kožní blány mohou pomalu nehlučně přeplachtit z jednoho stromu na druhý. Délka skoku závisí na výšce stromu ze kterého skočí. Letuchy jsou schopny přeplachtit i vzdálenost 130 m se ztrátou výšky pouhých 10 m. Směr letu mění letuchy pomocí svaloviny v kožním lemu.

   V plachtění dosáhli letuchy velké dokonalosti. Ostatní "plachtaři" z řádů hlodavců a vačnatých nezůstávají pozadu.

-Mrk-, -Mat-